Trump’ın dolandırıcılık cezasına 279 milyon dolar indirim

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın, emlak sektöründe dolandırıcılık yaptığı suçlamasıyla yargılandığı davada çarptırıldığı toplam 454 milyon dolarlık para cezasında indirim yapıldı.

AA’nın aktardığına göre New York Temyiz Mahkemesi, Trump’ın bugün ödemesi gereken miktarı 454 milyon dolardan 175 milyon dolara indirdi ve ödeme için 10 gün ek süre tanıdı.

Temyiz Mahkemesi hakimlerinden oluşan 5 kişilik heyetin verdiği karar, ABD medyasında, Trump için “çok önemli ve beklenmedik bir zafer” olarak nitelendi.

Trump, indirim kararı alınmaması durumunda, bankalardaki parası ve bazı önemli taşınmaz mülkleri üzerindeki kontrolünü kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaktı.

New York’taki alt mahkemenin kararı gereği, Trump bugün 454 milyon dolarlık cezayı ödemek için tahvil şirketleriyle senet imzalamak ve bunun için avukatlarının bildirdiğine göre yaklaşık 557 milyon dolarlık teminat göstermek zorunda kalacaktı.

Temyiz Mahkemesinin kararı, Donald Trump’ın mal varlıklarına el konulması riskini ortadan kaldırdığı anlamına geliyor.

Ne olmuştu?

New York Başsavcısı Letitia James, Trump’ın üç çocuğu ve şirketinin servetini 3,6 milyar dolar fazla gösterdiği suçlamasıyla dava açmış ve Trump ve çocuklarının New York’ta şirket kurmalarını, 5 yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklayıp 370 milyon dolar para cezasına çarptırılmalarını talep etmişti.

2 Ekim 2023’te başlayan duruşmalar, 11 Ocak’taki kapanış konuşmalarıyla sona ermiş, 16 Şubat’ta da davaya bakan Yargıç Arthur Engoron, “emlak sektöründe hileli işler yapmak”tan Trump’a 354,9 milyon dolar, çocukları Donald Trump Jr. ve Eric Trump’ın her birine 4’er milyon dolar, şirketin eski mali işler müdürüne de 1 milyon dolar para cezası vermişti.

Trump kararı New York Temyiz Mahkemesi’ne götürmüştü ancak dava görülürken, New York Başsavcılığı’nın cezai karar yetkisi ile mal varlıklarına haciz koymasını engellemek için toplam miktarın yüzde 10 fazlası ve faizleriyle 454 milyon doları, 25 Mart’a kadar teminat olarak sağlaması gerekiyordu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x